3 minutes reading time (594 words)

Dynamo: Prepájame Revit a Civil 3D

Nový balíček CivilConection v Dynamu pre Revit 2022

Určite poznáte Revit a Civil 3D, ale možno ste netušili, že existuje možnosť ich lokálneho živého prepojenia. To je možné nastaviť v nástroji Dynamo v Revite pomocou balíčka CivilConnection, ktorý je zadarmo od Autodesku.

Detailný postup nastavenia CivilConnection a napojenie Revitu na Civil 3D nájdete na nasledujúcich riadkoch. Na záver príspevku nájdete video, kde si každý môže za pár minút vytvoriť vlastný skript na prenos povrchu TIN z Civilu 3D na topografiu v Revite.

Základné nastavenie

Na svojom počítači máte nainštalované programy Civil 3D a Revit, ktoré sú súčasťou tzv. balíčka AEC kolekcie.

Z tohto odkazu https://github.com/Autodesk/civilconnection/releases/tag/2022  si môžete stiahnuť potrebné zips súbory Autodesk_CivilPython_2022.zip a CivilConnection2022.zip

1d3

Po rozbalení mám tieto dve zložky (viď obr.) av ďalšom postupe sa na ne budem odkazovať.

Začneme zložkou Autodesk_CivilPython_2022, ktorá obsahuje návod v angličtine v súbore CivilPython Installation Instructions.txt a zložku CivilPython.bundle. Podľa návodu zložku CivilPython.bundle prekopírujeme do cesty C:\ProgramData\Autodesk\ApplicationPlugins.

Zapneme Civil 3D 2022 a do príkazového riadka zadáme nový príkaz Python alebo –Python. Odklikneme nasledujúcu hlášku, viď obr.

1d3

V Revite 2022 otvoríme Dynamo. V ľavej časti obrazovky pod štandardnými knižnicami uzlov nájdeme ikonu „+“ vedľa nápisu Add-ons.

1d3

Po kliknutí na ikonu „+“ vyhľadáme v priečinku CivilConnection2022/bin Autodesk2022.dll a potvrdíme import knižnice. Do Dynama sa načíta nová knižnica Autodesk CivilConnection, kde po jej rozkliknutí uvidíte jednotlivé uzly, ktoré umožňujú importovať geometriu priamo z otvoreného dwg v Civil 3D, viď obr.

1d3

Mám nastavené. Zaujalo ma to, ale chcem vediet reálny príklad.

V tejto časti je podrobnejšie rozvedené nastavenie a práca so súbormi v Civile 3D aj v Revite, aby každý vrátane začiatočníkov mohol vytvoriť prvý skript v Dyname pre Revit s balíkom CivilConnection.

Nasledujúci postup som vykonal pred tvorbou skriptu, ktorý je vidieť v záverečnom videu.

V Civile 3D otvoríme vzorový výkres z tejto cesty: "C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2022\C3D\Help\Civil Tutorials\Drawings\Pipe Networks-3C.dwg"

1d3

Jednotky výkresu zmeníme zo stop na metre.

1d3

teraz spustíme v Revite 2022 nový projekt na metrickej šablóne. Nastavíme jednotky na metre.

1d3

7d3a

Prepneme sa vo Floor Plans/Půdorysy na Site/Pozemek.

7d3a

V nastavení viditelnosti (Visibility/Graphic Overrides) v sekcii Site/Pozemok vypneme zobrazenie Survey point/Bod zamerania a necháme zapnutý Project base point/Základný bod projektu.

7d3a

Klikneme na základný bod projektu a vo vlastnostiach prepíšeme súradnice, ktoré chceme použiť na prenos. Pozrieme sa do Civilu 3D a použijeme približne tie, ktoré zodpovedajú stredu prenášaného povrchu.7d3a

Potom prenesieme základný bod projektu späť do stredu kliknutím pravým tlačidlom myši a voľbou Move to Internal Origin/Presunúť na vnútorný začiatok.

Ďalej v prípade, že ho ešte nemáme, tak vytvoríme 3D pohľad.

11d3a

Tam potom dobre uvidíme prenesenú topografiu z Civilu 3D, kde pôvodne išlo o objekt povrch TIN.

11d3a

Gratulujem, dostali ste sa na koniec, a teraz už mi zostáva Vám popriať veľa zábavy a úspechov s Dynamom a uzlami z balíčka CivilConnection.

Ak máte staršiu verziu Civilu a Revitu, tak sa pozrite sem a stiahnite si zodpovedajúcu verziu: https://github.com/Autodesk/civilconnection/tree/master/Compiled.

Vo videu nájdete sľubovaný postup na tvorbu Dynamo skriptu krok za krokom, ktorý načíta do Revitu topografiu z povrchu TIN z Civilu 3D.

banner CZ blog cz video

Zaujalo vás Dynamo? Chcete sa v ňom ďalej zlepšovať a automatizovať vaše postupy v projektoch? Ozvite sa mi na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a dohodneme ďalšie predvedenie alebo konzultáciu.

Prajem Vám úspešný vstup do nového roku 2022 napríklad aj s Dynamom.

Zrýchlenie práce v Advance Design – klávesové skra...
Dynamo: Vianočný špeciál
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.sk/

Autodesk

Tento web používa na poskytovanie služieb, marketingové účely a na analýzu navštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu súhlasíte s ukladaním a používaním súborov cookies.