BIM (Informačný model budovy)

Čo je BIM?

Na rozdiel od CAD softvéru, v ktorom pomocou nástrojov vytvárame digitálne 2D a 3D výkresy, prináša BIM úplne nový spôsob práce: tvorba návrhov s pomocou inteligentných technológií, ktoré umožňujú spoluprácu naprieč organizáciou. Nehľadiac na to, koľkokrát sa návrh zmení - alebo kto ho zmení - zostanú dáta projektu vždy jednotné, koordinovaná a presnejšie pre všetky zainteresované strany.

Pre medziodborové projektové tímy slúžia modelovo založené návrhy ako základ pre novú, efektívnejšiu spoluprácu. Prinášajú pracovné postupy, ktoré poskytujú všetkým zúčastneným stranám jasnejšiu predstavu o projekte. Na základe dostupnosti bez potrebných informácií sa tak zvyšuje jej schopnosť činiť dôležité, informáciami podložené rozhodnutia rýchlejšie.

S modernými softvérovými nástrojmi je vzniknutý BIM model skutočne komplexná databáza, kde napríklad miestnosť je prvkom databázy obsahujúcej geometrické i negrafické informácie, kde výkresy, pohľady, tabuľky atď., sú živými náhľady tejto stavebnej databázy. Ak projektanti vykonávajú zmeny prvkov v modeli, BIM softvér automaticky zobrazí zmeny vo všetkých pohľadoch, ktoré tento prvok zobrazujú - vrátane 2D výkresov, pohľadov, rezov či tabuliek, - pretože všetky vychádzajú z rovnakej východiskovej informácie.

BIM workflow

Aké výhody BIM prináša?

Projekty sa stali viac a viac zložitejšie, to vyžaduje od firiem spravovať a zdieľať obrovské množstvo dát naprieč rôznymi odbormi i umiestnením tímov. BIM pomáha poskytovateľom AEC služieb zlepšiť presnosť, efektivitu a produktivitu tým, že prináša väčší pohľad do projektu v ľubovoľnej fáze jeho životného cyklu. Následne to vedie k úsporám času a nákladov. Medzi významné konkurenčné výhody, ktoré firmy pripravené pracovať s BIM metódou môžu poskytnúť, patria: rýchlejšie schvaľovanie projektov, lepšiu spoluprácu a zdieľanie informácií pri realizácii integrovaných projektov.

  • Architekti môžu vytvárať presnejšie návrhy s menšou možnosťou vzniku konštrukčných chýb, presnejšie aj v ohľade na pôvodnú víziu.
  • Stavební inžinieri môžu zlepšenou koordináciou s architektmi a ostatnými odborníkmi, zvýšiť spoľahlivosť svojich návrhov.
  • Dodávatelia si môžu byť istí, že otázky prípadnej uskutočniteľnosti sa odhalia včas, kedy zmeny ešte nie sú tak nákladné.
  • V neposlednom rade vlastníci budov budú môcť používať modely aj ďaleko do budúcnosti, ako základ komplexnej správy budov a zariadení. .

Spoločnosť ŠTOR CAD – GRAITEC s.r.o. ponúka v oblasti prechodu na BIM technológie široké spektrum služieb od auditu, školení, prednášok a webinárov, cez dodávku CAD softvéru, pomoc s jeho nasadením - implementáciou, prípravy štandardov a vytváraní knižníc, až po vývoj vlastných aplikácií na mieru. Teší nás, keď naši zákazníci majú z nových technológií maximálny úžitok.

Viac:

PDF BIM: Trend moderného projektovania

PDF Graitec Advance BIM technológia pre navrhovanie stavebných konštrukcií

Kliknite sem pre ponuku alebo viac informácií

Alebo nám zavolajte na +421 948 332 682 a my s vami radi prejdeme vaše požiadavky.

Autodesk

Tento web používa na poskytovanie služieb, marketingové účely a na analýzu navštevnosti súbory cookies. Používaním tohto webu súhlasíte s ukladaním a používaním súborov cookies.