BIM (Informačný model budovy)
Čo je BIM?
Na rozdiel od CAD softvéru, v ktorom pomocou nástrojov vytvárame digitálne 2D a 3D výkresy, prináša BIM úplne nový spôsob práce: tvorba návrhov s pomocou inteligentných technológií, ktoré umožňujú spoluprácu naprieč organizáciou. Nehľadiac na to, koľkokrát sa návrh zmení - alebo kto ho zmení - zostanú dáta projektu vždy jednotné, koordinovaná a presnejšie pre všetky zainteresované strany.
Pre medziodborové projektové tímy slúžia modelovo založené návrhy ako základ pre novú, efektívnejšiu spoluprácu. Prinášajú pracovné postupy, ktoré poskytujú všetkým zúčastneným stranám jasnejšiu predstavu o projekte. Na základe dostupnosti bez potrebných informácií sa tak zvyšuje jej schopnosť činiť dôležité, informáciami podložené rozhodnutia rýchlejšie.
S modernými softvérovými nástrojmi je vzniknutý BIM model skutočne komplexná databáza, kde napríklad miestnosť je prvkom databázy obsahujúcej geometrické i negrafické informácie, kde výkresy, pohľady, tabuľky atď., sú živými náhľady tejto stavebnej databázy. Ak projektanti vykonávajú zmeny prvkov v modeli, BIM softvér automaticky zobrazí zmeny vo všetkých pohľadoch, ktoré tento prvok zobrazujú - vrátane 2D výkresov, pohľadov, rezov či tabuliek, - pretože všetky vychádzajú z rovnakej východiskovej informácie.

Aké výhody BIM prináša?
Projekty sa stali viac a viac zložitejšie, to vyžaduje od firiem spravovať a zdieľať obrovské množstvo dát naprieč rôznymi odbormi i umiestnením tímov. BIM pomáha poskytovateľom AEC služieb zlepšiť presnosť, efektivitu a produktivitu tým, že prináša väčší pohľad do projektu v ľubovoľnej fáze jeho životného cyklu. Následne to vedie k úsporám času a nákladov. Medzi významné konkurenčné výhody, ktoré firmy pripravené pracovať s BIM metódou môžu poskytnúť, patria: rýchlejšie schvaľovanie projektov, lepšiu spoluprácu a zdieľanie informácií pri realizácii integrovaných projektov.
- Architekti môžu vytvárať presnejšie návrhy s menšou možnosťou vzniku konštrukčných chýb, presnejšie aj v ohľade na pôvodnú víziu.
- Stavební inžinieri môžu zlepšenou koordináciou s architektmi a ostatnými odborníkmi, zvýšiť spoľahlivosť svojich návrhov.
- Dodávatelia si môžu byť istí, že otázky prípadnej uskutočniteľnosti sa odhalia včas, kedy zmeny ešte nie sú tak nákladné.
- V neposlednom rade vlastníci budov budú môcť používať modely aj ďaleko do budúcnosti, ako základ komplexnej správy budov a zariadení. .
Spoločnosť ŠTOR CAD – GRAITEC s.r.o. ponúka v oblasti prechodu na BIM technológie široké spektrum služieb od auditu, školení, prednášok a webinárov, cez dodávku CAD softvéru, pomoc s jeho nasadením - implementáciou, prípravy štandardov a vytváraní knižníc, až po vývoj vlastných aplikácií na mieru. Teší nás, keď naši zákazníci majú z nových technológií maximálny úžitok.
Riešenie
V stavebníctve, infraštruktúre a TZB sú ponúkané BIM riešenia založené na inteligentných modeloch vytvorených pomocou predných produktov - Autodesk Revit a AutoCAD Civil 3D, doplnených koordinačnými aplikáciami Autodesk Navisworks. Dodávané sú v ucelenej produktovej Sade pre architektúru a stavebníctvo, spolu s ďalšími potrebnými aplikáciami.
Komplexné portfólio BIM programov zahŕňa desktopové aj cloudové aplikácie A 360 pre navrhovanie, vizualizáciu, simuláciu a spoluprácu a svojim zložením sú vhodné aj pre postupný prechod z CAD na BIM.
Oblasť statických výpočtov (statická analýza a navrhovanie) a oblasť vlastnej projektovej a výrobnej dokumentácie oceľových, železobetónových a drevených konštrukcií pokrýva rad produktov Advance spoločností Autodesk a Graitec, Advance Design a Advance Steel, doplnené opäť aplikáciami Revit a Navisworks.
Vyžiadajte si od nás nezáväznú ukážku vhodného BIM riešenia.
Implementácia
BIM kompletne mení zavedené zvyklosti a pracovné postupy, založené na vytváraní a zdieľaní výkresov v 2D. Pre úspešné nasadenie tejto technológie je potreba podrobne zmapovať existujúce procesy vo firme (spôsob spolupráce a publikovanie dát, štruktúra dát, požiadavky na výstup, CAD štandardy atď.) a pripraviť nové pracovné postupy a všetky podklady. Celý tento proces nazývame implementácia.
Pre implementáciu používame postup, ktorý vychádza z osvedčenej metodológie našej sesterskej spoločnosti Graitec UK a je prispôsobený požiadavkám a zvyklostiam slovenského stavebníctva. Vďaka kombinácii zahraničného know-how a bohatých skúseností našich technických špecialistov ponúkame našim zákazníkom jedinečnú možnosť prejsť na tento moderný spôsob projektovania.
Viac na stránke venovanej BIM implementaci.

Referencie
Cigler Marani Architects
Pozrite sa čo o využití BIM technológií hovorí Ing. arch. Boris Vološin, hlavný architekt spoločnosti Cigler Marani Architects.

Významný zákazník spoločnosti GRAITEC, spoločnosť Cigler Marani Architects, ktorá patrí už od svojho vzniku medzi popredné české architektonické ateliéry, využila BIM technológie Autodesk na doteraz najväčšom projekte svojho druhu vznikajúceho v súčasnosti na území Ruska - Com City.
Metroprojekt Praha a.s.
V spoločnosti METROPROJEKT Praha úspešne využívajú pri projekčne náročnom rozširovaní metra moderné BIM riešenie od Autodesku.

Razenú stanicu Olbrachtova tvoria dva samostatné staničné tunely s medziľahlým horninovým pilierom.
Už u pilotného projektu, ktorý mal overiť možnosti využitia technológie Revit pre spracovanie stavebných profesií a TZB na špecifických stavbách, ako je pražské metro, sa prejavili prínosy BIM projektovania:
- zlepšenie koordinácie medzi profesiami, čo vedie k
- významnej eliminácii chýb v projekte a
- presnejšiemu vykazovaniu výmer
Zlepšenie priestorovej koordinácie je zrejmé najmä u vzduchotechniky či zdravotechnických inštaláciách, teda u technologických rozvodov značných rozmerov.
Celý článok (pdf) nájdete tu: Nové stanice pražského metra vznikají v Revitu.
Viac:
PDF BIM: Trend moderného projektovania
PDF Graitec Advance BIM technológia pre navrhovanie stavebných konštrukcií